VLASTNÉ ZAMERANIE ŠKOLY

Naspäť Na úvod Ďalej

SWOT
SOŠ rybárska

Stredná odborná škola rybárska sa nachádza v obci Mošovce v kľudnej a krásnej časti na úpätí Národného parku Veľká Fatra, v rekreačnej zóne obce. Je dostupná z Martina (20 km) a z Turčianských Teplíc(6 km) autobusom a cca 5 peši od zástavky

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov. Dnešné Mošovce možno charakterizovať ako významnú rekreačnú oblasť s množstvom pozoruhodností. Zo stavebných pamiatok si zaslúži pozornosť najmä rokokovo klasicistický kaštieľ z druhej polovice 18. storočia s rozsiahlym anglickým parkom.

Ďalšími zaujímavosťami obce sú: pamätné miesto rodného domu Jána Kollára, neogotický kostol postavený na mieste starého kostola s cenným oltárom, evanjelický kostol z roku 1784, mauzóleum s múzeom remesiel a secesný skleník z roku 1800.

Mošovce majú skutočne jedinečné okolie. Komplex historických alejí a zelene vytvára esteticky pôsobivú mozaikovite rozčlenenú krajinu, citlivo nadväzujúcu na lesné komplexy Veľkej Fatry. Toto pohorie patrí k turisticky najpríťažlivejším horstvám na Slovensku. Vápence a dolomity fantastických tvarov, neopísateľné krásy Gaderskej, Blatnickej a iných dolín priťahujú obdivovateľov prírodných krás zo široka ďaleka.

Duchovná kultúra a tradície ľudovej kultúry:

Mošovce dali slovenskému národu veľa významných osobností, z ktorých najznámejšie sú hudobný skladateľ Frico Kafenda (1883-1963), spisovateľka Anna Lacková-Zora (1899-1988), literárny kritik, historik a básnik Štefan Krčméry (1892-1955).

Najvýznamnejším z rodákov je veľký básnik Slovanov, filozof a evanjelický kazateľ Ján Kollár (1793-1852), ktorý svojou básnickou skladbou Slávy dcéra nesmrteľne vstúpil najmenej do dvoch národných literatúr. Slávy dcéra účinkovala na vtedajšie i neskoršie pokolenia národovcov a vlastencov ako východisko i motív zároveň. V pôvodine a v prekladoch prenikla aj do širšieho slovanského a neslovanského sveta a naveky preslávila svojho tvorcu.

Poľnohospodárstvo má v Turci dlhodobú tradíciu. Poľnohospodárske odborné učilište v Mošovciach vzniklo v roku 1960 a sídlo malo v tunajšom kaštieli. Počiatočnými učebnými odbormi boli mechanizátor–traktorista a chovateľ. Prax si postupne vyžiadala zmenu učebných a študijných odborov, ako aj inováciu osnov.

V roku 2004 / od 01.07.2004/ sa škola premenovala na Združenú strednú školu poľnohospodársku a rybársku. Od 1.9.2007 na Strednú odbornú školu s organizačnými zložkami – Združená stredná škola poľnohospodárska a rybárska a Učilište poľnohospodárske a rybárske. Od 1.9.2008 na Spojenú školu a od 1.9.2009 na Strednú odbornú školu rybársku.

Dnes škola Mošovce pripravuje žiakov v nasledovných učebných odboroch, končiacich s výučným listom: rybár, agromechnizátor a mechanik opravár. Maturitu možno získať v týchto študijných odboroch: rybárstvo, podnikateľ pre rozvoj vidieka, ako aj v nadstavbovom štúdiu rybárstvo a životné prostredie.

Rybárstvo v Turci je zastúpené početnými rybárskymi podnikmi zameriavajúcimi sa na chov a spracovanie predovšetkým pstruha dúhového a distribúciu nížinných druhov rýb, predovšetkým kapra.

Učebný odbor rybár sa po prvýkrát začal vyučovať  školskom roku 1992/93 ( v tom čase škola niesla názov Stredné odborné učilište poľnohospodárske) a od roku 1994 dostalo SOUP do názvu aj prívlastok rybárske.

Naša škola, ktorá týmto svojím vzdelávacím programom pripravuje odborných a kvalifikovaných zamestnancov v oblasti rybárstva a s nim úzko spätého životného prostredia, má preto v tejto obci svoje opodstatnenie.

Na základe analýzy potrieb a požiadaviek trhu práce a analýzy práce školy sme identifikovali všetky pozitíva a negatíva školy, ktoré nám signalizovali, čo všetko máme zmeniť, čo ponechať tak, aby náš výchovno-vzdelávací proces mal stále vyššiu a vyššiu kvalitatívnu úroveň, identifikovali sme  množstvo zamestnaneckých príležitosti pre našich absolventov v rôznych rybárskych organizáciách. Uplatnenie absolventi nájdu predovšetkým pri riadení rybárskych hospodárstiev, podnikaní v chove a v obchode s rybami, ako rybársky hospodári, vodohospodári, ekologické činnosti na všetkých stupňoch verejnej a štátnej správy, poradenstve v oblasti investičnej výstavby rybárskych objektov. Všetky zistenia a použité prostriedky prieskumu sú uvedené v Analytickej štúdii, ktorá je súčasťou pedagogických dokumentov školy a je k dispozícii na sekretariáte riaditeľa školy.  značka kvality

Škola vlastní rybochovné zariadenie s uzavretým obratom stáda na chov hlavne Pstruha dúhového (Oncorhynchus mykiss), ako aj spracovňu rýb. Spracovňa vyhovuje všetkým štandardom Európskej únie a škola získala veterinárne kontrolné číslo, ktoré ju oprávňuje vyvážať výrobky do celej Európy. Hlavným výrobkom je pstruh pitvaný zmrazený. Uvedený výrobok sa do obchodnej siete dodáva pitvaný vákuovo balený po 1 až 4 kusoch. Škola za tento svoj výrobok získala od Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky oprávnenie používať Značku kvality, ktorá garantuje, že výrobok splnil všetky kritéria kvality a bezpečnosti potravín stanovené štatútom značky v zmysle legislatívy Európskej únie.

Last updated: júla 08, 2009.