Malé plavidlo - kurz

Kurz vodcu malého plavidla

Charakteristika vzdelávacej oblasti

Kurz umožní rozšíriť profil absolventa najmä v odbore rybárstvo a lesníctvo v rámci obhospodarovania rybníkov, akvakultúry a v chove rýb na tečúcich vodách. Aby absolvent vzdelávacieho programu spoľahlivo preukázal výkon v tejto problematike, musí disponovať stanovenými výkonovými štandardmi a ovládať učivo predpísané obsahovými štandardmi.

Prehľad výkonových štandardov

Absolvent má:

-                     poznať platné predpisy,

-                     poznať pravidlá bezpečnosti prevádzky plavidla po vodných cestách,

-                     poznať osobitné pravidlá prevádzky rybárskych plavidiel,

-                     poznať ochranu vôd a nakladanie s odpadmi z plavidiel,

-                     ovládať zásady prevádzky malých plavidiel,

-                     ovládať optickú signalizáciu plavidiel,

-                     ovládať zvukové signály pri plavbe a všetky signálne znaky upravujúce plavbu na vodných cestách,

-                     poznať technické podmienky spôsobilosti malých plavidiel.

Obsahové štandardy

1.                                          Plavidlo

2.                                          Platné právne normy

3.                                          Plavidlá bezpečnosti prevádzky plavidla po vnútrozemských vodných cestách

Popis obsahových štandardov

Plavidlo

Definície, technická dokumentácia, všeobecné požiadavky.

Lodné teleso, stabilita, plávateľnosť, typy strojovní, pohonné zariadenia, palivová sústava, elektrické zariadenie, kormidelné a kotevné zariadenie, záchranné prostriedky, vyväzovacie zariadenie, hygienické zariadenie, vybavenie, výstroj plavidla z hľadiska ochrany pred požiarom.

Platné právne normy

Poznanie platnej legislatívy a jej dodržiavanie je podmienkou úspešného absolvovania kurzu. Ochranné pomôcky a prostriedky (STN, platné vyhlášky).

Pravidlá bezpečnosti prevádzky po vnútrozemských vodných cestách

Praktický nácvik činností vodcu malého plavidla pri vedení malého plavidla na rybníkoch, jazerách a vodných cestách (tečúce vody) v rámci obhospodarovania rybníkov, akvakultúry a v chove rýb na tečúcich vodách. Aby absolvent vzdelávacieho programu spoľahlivo preukázal výkon v tejto problematike, musí disponovať stanovenými výkonovými štandardmi a ovládať učivo predpísané obsahovými štandardmi.

Pravidlá bezpečnosti prevádzky po vnútrozemských vodných cestách

Praktický nácvik činností vodcu malého plavidla pri vedení malého plavidla na rybníkoch, jazerách a vodných cestách (tečúce vody).

Last updated: mája 21, 2009.