Poznámky k uč. plánu

Stredná odborná škola rybárska Mošovce Rybárstvo a životné prostredie
študijný  odbor
4215 6  Rybárstvo

Naspäť Na úvod Hore Ďalej



 

Chronológia zmien

ŠkVP
nadstavbové štúdium:
rybárstvo a životné prostredie
poľnohospodárstvo

rybárstvo - prezentácia

a)          Trieda sa môže deliť na skupiny podľa súčasne platnej legislatívy.

b)          Predmety etická výchova/náboženská výchova sa vyučujú podľa záujmu žiakov v skupinách najviac 20 žiakov, minimálne v rozsahu 1 týždennej vyučovacej hodiny v 1. a 2. ročníku. Predmety nie sú klasifikované, na vysvedčení a v katalógovom liste žiaka sa uvedie „absolvoval/-a“.

c)          Predmet telesná výchova možno vyučovať 1 hodinu týždenne aj v popoludňajších hodinách a spájať ju do viachodinových celkov.

d)      Žiaci si môžu podľa záujmu a potrieb vybrať v 2. a 3. ročníku 2 a 3 hodiny voliteľných  predmetov, v 4. ročníku 5 hodín. Na štúdium voliteľných predmetov možno vytvárať skupiny žiakov z rôznych tried alebo ročníkov. Klasifikujú sa všetky voliteľné predmety.

e)          Pre kvalitnú realizáciu vzdelávania je potrebné vytvárať podmienky pre osvojovanie požadovaných praktických zručností a činností formou cvičení,  učebnej praxe (v laboratóriách, dielňach, odborných učebniach, zmluvných pracoviskách, účelových hospodárstvach školy a pod.). Na cvičeniach a učebnej praxi sa môžu žiaci deliť do skupín, najmä s ohľadom na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, na hygienické požiadavky podľa platných predpisov. Počet žiakov na jedného učiteľa učebnej praxe je stanovený  platnou legislatívou.

f)         Žiaci v každom ročníku môžu absolvovať exkurzie (1 až 3 dni v školskom roku) na prehĺbenie, upevnenie a rozšírenie poznatkov získaných v teoretickom vyučovaní. Exkurzie sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Pripravuje a vedie ich učiteľ, ktorého vyučovací predmet najviac súvisí s obsahom exkurzie.

g)          Povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov študijných odborov stredných odborných škôl v SR je učivo „Ochrana človeka a prírody“. Obsah učiva sa realizuje účelovými cvičeniami a samostatným kurzom na ochranu človeka a prírody. Cvičenia sa uskutočňujú v 1. a 2. ročníku priamo v teréne. Samostatný kurz je organizovaný v 3. ročníku a  je súčasťou plánu práce školy.

h)          V 1. alebo v 2. ročníku je súčasťou vyučovania týždenný telovýchovno-výcvikový kurz. Účelový kurz sa realizuje v rámci časovej rezervy v školskom roku. Plavecký výcvik sa realizuje 5 dní (6 hodín denne), alebo turistický kurz sa organizuje v rozsahu 5 dní (6 hodín denne).

i)            Organizuje sa formou  domácich a zahraničných praxi v druhom ročníku na jeseň – hlavná téma Jesenné výlovy, v treťom ročníku na jar – hlavná téma Jarný výter teplomilných rýb a v štvrtom ročníku na jeseň – hlavná téma Jesenný výlov.

j)             Žiak si môže vybrať jeden nepovinný predmet, dva iba vtedy, ak jedným z nich sú športové hry.

k)          Maturitná skúška sa organizuje podľa súčasne platnej školskej legislatívy.

 

Copyright or other proprietary statement goes here.
For problems or questions regarding this web contact [ProjectEmail].
Last updated: mája 12, 2009.