Telových. výcvikový kurz

Telovýchovno-výcvikový kurz

Charakteristika vzdelávacej oblasti

Účelový Telovýchovno-výcvikový kurz sa organizuje v prvom a druhom ročníku štúdia v rozsahu 5 dní po 7 hodín. Môže sa organizovať ako plavecký výcvik a lyžiarsky výcvik alebo turistický. Kurz nadväzuje na výučbu plávania a lyžovania základnej školy. Žiaci si osvojujú športové a úžitkové spôsoby plávania a lyžovania, turistiky, zvyšuje sa úroveň ich pohybových schopností, upevňuje sa ich zdravie, zvyšuje telesná zdatnosť a pohybová výkonnosť. Názorné a praktické metódy prevládajú nad verbálnym a hodnotenie žiakov je slovné. Presný termín určí riaditeľ školy.

Aby absolvent vzdelávacieho programu spoľahlivo preukázal výkon v tejto vzdelávacej oblasti, musí disponovať stanovenými výkonovými štandardmi a ovládať učivo predpísané obsahovými štandardmi.

Prehľad výkonových štandardov

Absolvent má:

-          zvládnuť techniku plaveckých spôsobov – kraul, znak, prsia, ľubovoľný spôsob, skoky do vody,

-          zvládnuť základy lyžiarskej techniky,

-          zvládnuť turistiku v danom prostredí,

-          vedieť poskytnúť prvú pomoc pri záchrane topiaceho sa a pri úrazoch na lyžiarskych svahoch.

Prehľad obsahových štandardov

1)                                                                 plávanie

2)                                                                 lyžovanie

3)                                                                 turistika

Popis obsahových štandardov

Plávanie

Plávanie zvyšuje úroveň pohybových schopností žiakov, najmä vytrvalosti. Žiaci si osvojujú základné poznatky z teórie plávania, jeho špecifiká z hľadiska biomechaniky a fyziológie. Pôsobenie plávania na organizmus človeka je mimoriadne významné. Žiaci takto získavajú poznatky aj o využití svojho voľného času, informácie o kondičných cvičeniach, rehabilitačnom a rekreačnom plávaní. Osvojujú si tiež pravidlá plávania a správneho dýchania. Hodnotí sa technika plávania, uzlové body v technike a zručnosti pri záchrane topiaceho sa.

Lyžovanie

Turistika

Turistika má nezastupiteľné miesto vo funkčnom a pohybovom zdokonaľovaní každého jednotlivca (nehovoriac o tom, že je nenáročná na finančné prostriedky a tým dostupná masám). Prispieva k upevneniu zdravia, zvýšeniu telesnej zdatnosti a pohybovej výkonnosti, pomáha odstraňovať nedostatky zdravotne oslabeným žiakom, prispieva k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu mládeže. Žiaci by mali zvládnuť bezpečné presuny v ľahkom aj náročnom prostredí, zvládnuť orientáciu v teréne. Kurz poskytuje aj informácie o turistickom výstroji a nebezpečenstvách pobytu v horách, ako aj o správaní sa horách a v lese. Turistika má nezastupiteľné miesto pri formovaní národného povedomia a vzťahu k prekrásnej slovenskej prírode, vzťahu ku kolektívu a v pestovaní morálne-vôľových vlastností jednotlivca.

Last updated: mája 21, 2009.