FORMY VYCH. A VZDEL.Stredná odborná škola rybárska Mošovce

19. FORMY VÝCHOVY A VZDELÁVANIA

Výchovu mimo vyučovania  uskutočňujeme formou týždenného, spravidla štvorročného výchovno-vzdelávacieho pôsobenia, vo výchovnej skupine, v ktorej je najviac 30 žiakov a to pravidelnými , nepravidelnými a priebežnými činnosťami.

Vo výchove mimo vyučovania rešpektujeme slobodu žiaka vo výbere účasti na výchovno- vzdelávacej    činnosti, najmä v oblasti:

a ) výchovno-vzdelávacej činnosti ( výchovná aktivita ) -  vo výchovnej skupine alebo  v rámci  školského internátu a na podujatiach internátu aj mimo sídla internátu

b) záujmovej činnosti - v záujmovom krúžku – akvaristický, športovo-telovýchovný,  literárny, turistický, krúžok varenia

Základnou organizačnou formou výchovy a vzdelávania je individuálna alebo  skupinová výchovno-vzdelávacia aktivita vo výchovnej skupine a hromadná výchovno-vzdelávacia aktivita v internáte.

Vo výchovno-vzdelávacom  procese preferujeme zážitkové, aktivizujúce  a motivačné  metódy a formy práce. Vo vzťahu ku žiakom uplatňujeme  partnerský  prístup  a motivačné humanistické hodnotenie, spolupracujeme s rodinou žiaka a s pedagogickými zamestnancami školy. Sme  otvorení k permanentnej reflexii a autoreflexii.