KOMPETENCIEStredná odborná škola rybárska Mošovce

12.  KĽÚČOVÉ KOMPETENCIE ŽIAKA INTERNÁTU

Výchovno-vzdelávacia činnosť

Vo výchove mimo vyučovania nadväzujeme na výchovno-vzdelávaciu činnosť strednej školy.

Chceme  umožniť  individuálny rozvoj osobnosti každého žiaka , jeho záujmov, potrieb, poznatkov, spôsobilostí, zručností, postojov a hodnôt, pripraviť ho   na život v otvorenej informačnej spoločnosti, motivovať k celoživotnému vzdelávaniu, aktívnemu využívaniu voľného času a k aktívnemu občianstvu, posiľňovať jeho úctu k rodičom,  k ľudským právam a základným slobodám, k porozumeniu a znášanlivosti, tolerancii, kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu.

Profil žiaka nášho internátu   predstavuje súbor kľúčových kompetencií, ktoré chceme v procese  výchovno-vzdelávacej činnosti rozvíjať  a navzájom prelínať v jednotlivých výchovných oblastiach. Žiak ich počas pobytu v internáte môže rozvíjať dobrovoľnou  účasťou  na  záujmovej činnosti a na  výchovno-vzdelávacích aktivitách. Medzi kľúčové kompetencie žiaka internátu  sme zaradili vzťah k celoživotnému vzdelávaniu, komunikačné, pracovné, sociálne, občianske, a kultúrne kompetencie

Stanovené kompetencie predstavujú náš  ideálny plánovaný cieľový výstup, ktorý chceme  dosahovať systematickým a postupným výchovno-vzdelávacím procesom. Uvedomujeme si, že niektorí  žiaci tento výstup nebudú schopní dosiahnuť. Chceme im však pomôcť dosiahnuť čo najoptimálnejší výsledok.

Chceme dosiahnuť, aby  žiak  internátu mal pri ukončení pobytu v internáte  osvojené tieto kľúčové kompetencie,  zodpovedajúce jeho osobnostným možnostiam: