SYSTÉM KONTROLY ŽIAKOVStredná odborná škola rybárska Mošovce

22.  VNÚTORNÝ SYSTÉM  KONTROLY  A  HODNOTENIA ŽIAKOV

Pri  hodnotení žiaka budeme  sledovať jeho úroveň  dosahovania  očakávaných výstupov v jednotlivých oblastiach  výchovy ( kompetencie žiaka).

V procese výchovy mimo vyučovania  v hodnotení žiaka vo väčšej miere ako v škole využívame  predovšetkým  permanentné motivačné hodnotenie.

V hodnotení žiaka  preferujeme humanistické hodnotenie založené na individuálnom prístupe, otvorenosti, komplexnosti  hodnotenia a rozvoji silných  stránok  žiaka V hodnotení  rešpektujeme zmeny vo vývoja žiaka.  Dôraz kladieme na   poskytovanie efektívnej spätnej väzby žiakovi aj rodičom., ale aj na prijímanie spätnej väzby od žiaka a rodičov. Vytvárame priestor pre sebahodnoteniu žiaka a vedieme ho k prijatiu zodpovednosti za svoj osobnostný rozvoj a konanie. Rešpektujeme právo žiaka na omyl.

Pri  hodnotení žiakov uplatňujeme tieto indikátory:

-         školský  poriadok  internátu v ktorom sme  po dohode zo žiakmi,  rodičmi a vychovávateľmi  určili pravidlá správania sa žiakov v internáte, ich práva ,

-         povinnosti a podmienky pre udelenie výchovných opatrení,

-         pravidlá spolužitia vo výchovnej skupine, ktoré si spoločne určuje vychovávateľ so žiakmi svojej výchovnej skupiny,

-         ponuka výchovno-vzdelávacej činnosti – účasť žiakov na výchovno-vzdelávacej činnosti.

Preferujeme  tieto nástroje hodnotenia:

-          motivačný rozhovor

-           spätná väzba od iných vychovávateľov a rodičov

-           pozorovanie správania žiakov

V záujme zabezpečenie objektivity hodnotenia všetkých žiakov stanovené pravidlá počas školského roka nemeníme a všetky prípadné zmeny konzultujeme so žiakmi a rodičmi.

Pri hodnotení žiakov aplikujeme metódy individuálneho prístupu, povzbudenia, pozorovania, rozhovoru, aktivizácie  a úzkej spolupráce s rodičmi žiakov ( rozhovor, pochvalné listy).

Výsledky hodnotenie žiakov evidujeme v osobných  spisoch a v denníku výchovnej skupiny.