ZAMERANIE  INTERNÁTUStredná odborná škola rybárska Mošovce

9. ZAMERANIE  INTERNÁTU

V  internáte uznávame hodnoty  humanizmu, spolupráce, zodpovednosti, autonómie  a akceptácie .

Chceme byť internátom v ktorom :

-         je realizované právo na slobodu , šťastie a sebarealizáciu žiakov,

-         je rozvíjané nadanie , talent a schopnosti každého jedinca,

-         sú ubytovaní žiaci  šťastní,

-         sú rodičia žiakov  spokojní a majú záujem efektívne sa podieľať  na živote DM

Výchovný program nášho  internátu vychádza zo všeobecných cieľov a princípov výchovy a vzdelávania ( zákon 245/2008 ) , z kľúčových kompetencií žiaka strednej školy,  z  koncepcie rozvoja domovov mládeže a z vlastnej koncepcie, ktorá je výsledkom nášho dlhodobého „hľadania“ nových postupov, komunikácie s rodičmi, analyzovania našich schopností a možností,  inovovania  a „ poľudšťovania „ výchovno-vzdelávacieho procesu, kultúry a klímy internátu.

Vo výchove a vzdelávaní kladieme dôraz na tvorivo humanistický model výchovy, na rozvoj kľúčových kompetencií, vedomostí, zručností a  schopností  žiakov získaných  na výchovno-vzdelávacej činnosti v Strednej odbornej škole rybárskej a na celkový rozvoj osobnosti žiaka

Preferujeme vzťah k celoživotnému vzdelávaniu, ku kultúre, rozvoj samostatnosti a zodpovednosti za prípravu  na vyučovanie a za svoje konanie, zdravý životný štýl ,tvorivosť, aktívne využívania voľného času, zmysluplný rozvoj osobnosti a kritické riešenie konfliktov.

Výchovu a vzdelávanie obohacujeme  objavovaním  a skúmaním  pamätihodností a kultúry mesta a blízkeho regiónu.

Individuálne záujmy žiakov rozvíjame v záujmovej činnosti  :

-         počítačová grafika,  práca s PC,

-         komunikácia v anglickom jazyku

-         varenie a pečenie

-         aranžovanie kvetov

-         volejbal, stolný tenis, futbal, nohejbal, floorbal, basketbal, posilňovňa

V budúcnosti chceme  zvyšovať kvalitu výchovno-vzdelávacej činnosti :

-         aplikovaním programu neformálneho vzdelávania s výrazným posilnením  participácie žiakov na živote internátu.

-         orientovaním  ďalšieho  vzdelávanie vychovávateľov na problematiku aktívneho občianstva, ochranu detských a ľudských práv a  predchádzanie všetkým formám diskriminácie a intolerancie

-         získavaním externých zamestnancov pre uspokojovanie špeciálnych záujmov u nadaných žiakov

Vo výchove a vzdelávaní kladieme dôraz na tvorivo-humanistický model výchovy, na rozvoj kľúčových kompetencií, vedomostí, zručností a schopnosti žiakov získaných výchovno-vzdelávacou činnosťou v škole.

Preferujeme vzťah k celoživotnému vzdelávaniu, ku kultúre, rozvoj samostatnosti a zodpovednosti za prípravu na vyučovanie a za svoje konanie, zdravý životný štýl, tvorivosť, aktívne využívanie voľného času, zmysluplný rozvoj osobnosti a kritické riešenie konfliktov. Našim špecifikom je ubytovanie žiakov z atraktívneho odboru rybárstvo. Vo výchovno-vzdelávacej činnosti rozvíjame kľúčové kompetencie žiaka súvisiace s prípravou na povolanie, ale aj na aktívny život v otvorenej multikultúrnej informačnej spoločnosti, najmä na podporu participácie žiakov na živote internátu. Výchovu a vzdelávanie obohacujeme objavovaním a skúmaním pamätihodností a kultúry obce a blízkeho regiónu.