Na úvod Hore Mapa stránok

Požiadavky na BOZP
Popis ŠkVP Základné údaje o štúdiu Organizácia výučby Zdr. požiadavky Požiadavky na BOZP Požiadavky pri nástupe Profil absolventaStredná odborná škola rybárska Mošovce

NADSTAVBOVÉ ŠTÚDIUM

- rybárstvo a životné prostredie - 45084 00

- poľnohospodárstvo - 45124 00

Neoddeliteľnou súčasťou teoretického a praktického vyučovania je problematika bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce a protipožiarnej ochrany. Výchova k bezpečnej a k zdraviu neohrozujúcej práce vychádza počas doby štúdia z požiadaviek platných právnych a ostatných predpisov (zákonov, nariadení vlády SR, vyhlášok, technických predpisov a slovenských technických noriem, vnútorných predpisov, návodov na obsluhu a údržbu). Tieto požiadavky sa musia vzťahovať k výkonu konkrétnych činností, ktoré sú súčasťou praktickej prípravy. Tieto požiadavky sa musia doplniť informáciami o rizikách možného ohrozenia, ktorým sú žiaci pri teoretickom a praktickom vyučovaní vystavení, vrátane informácií o nebezpečenstvách a o opatreniach na ochranu pred pôsobením týchto zdrojov rizík (zdravotné riziká a opatrenia pri ručnej manipulácii s bremenom, rizikové faktory súvisiace s mikroklimatickými podmienkami – teplotná záťaž organizmu a pod.).

Priestory pre výučbu musia zodpovedať svojimi podmienkami požiadavkám stanoveným v zdravotníckych predpisoch (hygienické požiadavky na priestory, prevádzka školských zariadení, bezpečná prevádzka, používanie strojov, prístrojov a pod.). Nácvik a precvičovanie činností musí byť v súlade s požiadavkami, ktoré upravujú prácu pre mladistvých (napr. Zákonník práce) a v súlade s podmienkami, podľa ktorých môžu mladiství vykonávať zakázané práce z dôvodu prípravy na povolanie. Základnými podmienkami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa rozumie:

·               dôkladné a preukázané oboznámenie žiakov s predpismi o BOZP, s protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi ( vykonáva sa raz ročne pri nástupe do ročníka),

·               používanie technického vybavenia, ktoré zodpovedá bezpečnostným a protipožiarnym predpisom ( vykonáva sa raz ročne pri nástupe do ročníka),

·               používanie ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov ( vykonáva sa raz ročne pri nástupe do ročníka),

·               vykonávanie stanoveného dozoru na pracoviskách žiakov, pričom sa vymedzujú stupne dozoru nasledovne:

·         práca pod dozorom si vyžaduje sústavnú prítomnosť osoby poverenej dozorom, ktorá dohliada na dodržiavanie BOZP a pracovného postupu. Táto osoba musí zrakovo obsiahnuť všetky pracovné miesta tak, aby mohla bezpečne zasiahnuť v prípade porušenia BOZP,

·         práca pod dohľadom si vyžaduje prítomnosť osoby poverenej dohľadom kontrolovať pracoviská pred začatím práce a pokiaľ nemôže zrakovo všetky pracoviská obsiahnuť, v priebehu práce ich obchádza a kontroluje.

Stanovením príslušného stupňa dozoru je poverený učiteľ praxe v závislosti od charakteru práce, podmienok a tematického celku výučby.

Pri individuálnej praxi sa BOZP a PO riadi Zákonníkom práce.

Send mail to petermatula@souparmt.edu.sk with questions or comments about this web site.
Last modified: júla 19, 2009