Na úvod Hore Mapa stránok

Charakter. absolventa
Charakter. absolventa Kľúčové kompetencie Všeobecné kompetencie Odborné kompetencie Požadované zručnosti Voliteľné predmety Požadované osobnostné ...Stredná odborná škola rybárska Mošovce

NADSTAVBOVÉ ŠTÚDIUM

- rybárstvo a životné prostredie - 45084 00

- poľnohospodárstvo - 45124 00

Charakteristika absolventa

1. rybárstvo a životné prostredie

Absolvent študijného odboru rybárstvo a životné prostredie je kvalifikovaný pracovník so širokým profilom, schopný samostatne vykonávať odborné chovateľské práce pri príprave, technickom, technologickom a ekonomickom zabezpečovaní i riadení rybárskeho hospodárenia na rybníkoch v špeciálnych výrobných objektoch a v revíroch tečúcich i stojacích vôd. Ovláda problematiku spracovania sladkovodných a morských rýb, predaj, nákup a obchodnú činnosť konzumných a násadových rýb. Má všetky odborné predpoklady zastávať funkcie rybárskeho hospodára a ichtyológa pri obhospodarovaní tečúcich vôd v rámci výkonu rybárskeho práva. Je odborne spôsobilý vykonávať podnikateľskú činnosť v odbore rybárstva, ako aj zabezpečovanie služieb a činnosti  agroturistiky.

Absolvent je schopný samostatne vykonávať práce v chove, šľachtení, rozmnožovaní nížinných druhov rýb, riadiť prevádzky teplovodného rybnikárstva, rozmnožovanie, odchov, chov lososovitých rýb, riadiť prevádzky studenovodného rybárstva, plniť úlohy rybárskeho hospodára, prísažnej rybárskej stráže na revíroch a rybničných plochách, vodohospodára s produkciou odpadových vôd, riešiť, posudzovať ekologickú problematiku  a ochraňovať prírodu na vodných plochách (tečúce, stojaté vody, jazerá, priehrady, rybníky) na všetkých stupňoch verejnej správy. Absolvent ovláda posudzovanie, poradenskú činnosť v investičnej výstavbe rybárskych objektov vodohospodárskeho charakteru. Odbornou praxou a ďalším štúdiom si zvyšuje kvalifikáciu.

Pre kvalifikované vykonávanie uvedených činností musí mať absolvent  široký odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, byť dostatočne adaptabilným aj v príbuzných odboroch, logicky mysliaci, schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a schopnosti pri riešení problémov, schopný pracovať samostatne aj v tíme, sústavne sa vzdelávať, trvalo sa zaujímať o vývoj svojho odboru štúdiom odbornej literatúry, ovládať metódy práce podnikateľa, technika, ako aj dôležité manuálne zručnosti, cieľavedome, rozvážne a rozhodne konať v súlade s právnymi normami, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie.

Po ukončení štúdia získava absolvent vysvedčenie o maturitnej skúške. Absolvent tohto študijného odboru je pripravený pre štúdium na poľnohospodárskej univerzite a v ďalších príbuzných odboroch.

2. poľnohospodárstva

Absolvent študijného odboru rybárstvo a životné prostredie je kvalifikovaný pracovník so širokým profilom, schopný samostatne vykonávať:

o Stanovovanie technologických postupov v poľnohospodárskej výrobe.

o Určovanie a zabezpečovanie technologických postupov v chovoch zvierat.

o Organizovanie prác v živočíšnej výrobe a zabezpečovanie nadväzností na ďalšie úseky výroby.

o Stanovovanie spôsobov pestovania plodín na stanovených pôdnych plochách.

o Stanovovanie spôsobov chovu, kŕmnych dávok, kontroly technologických režimov.

o Organizovanie prevádzky, zabezpečovanie opráv mechanizačných alebo automatických strojov a zariadení.

o Sledovanie vývoja ekonomiky.

o Zabezpečovanie pracovných a obchodných činností.

o Vedenie a spracovávanie prevádzkovej dokumentácie.

Kompetenčný profil absolventa sme vytvorili na základe kompetencií uvedených v ŠVP a analýzy povolania v priamej spolupráci so zamestnávateľmi. Analýza povolania je súčasťou Analytickej štúdie. Týmto má absolvent študijného odboru garantované získanie aktuálnych vedomostí, zručností a kompetencií v závislosti od potrieb zamestnávateľov.

Send mail to petermatula@souparmt.edu.sk with questions or comments about this web site.
Last modified: júla 19, 2009